İskender Baydar
24 Aralık 2014

ALTINORDU GERÇEĞİ

Demir-Çelik sektöründe faaliyet gösteren ama herkes tarafından futbol adamı kimliğiyle tanınan Seyit Mehmet Özkan, bir süre önce 1923 yılında kurulmuş olan Altınordu’yu satın almıştı.

İlk sene 3. Lig’e yükseldi Altınordu… Ardından sırasıyla Spor Toto 2. Lig’e ve PTT 1. Lig’e çıktı…

Yeni hedef Süper Lig…

Ama bu öyle boş bir hedef de değil… Hangi yıl çıkılacağı, adım adım ilerleyerek hangi sezon Şampiyonlar Ligi kapısının zorlanacağı bile programda mevcut.

Altınordu profesyonel takımı, 18, 17, 16, 15,  14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7 ve 6 yaş takımları ile futbol okulları gerçek birer futbolcu fabrikası… 350’si profesyonel 3 bine yakın sporcusu var kulübün…

Bu sporcuların bir bölümü, Anadolu’nun farklı kentlerinde keşfedilmiş, burslu olarak Altınordu Futbol Meslek Okulu ve Altınordu Futbol Eğitim Kurumu çatısı altında eğitim alıp spor hayatlarına devam eden gençler.

Altınordu’nun şu anda sahip olduğu alt yapı tesislerine ‘3 Büyükler’ olarak anılan Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe bile sahip değil.

Çocuğu bulunmayan ve bu işi gönülle yapan Özkan’ın, Altınordu’nun resmi sitesindeki biyografisi, onun kimliği hakkında önemli ipuçları veriyor.

İşte o biyografiden bazı satır başları:

Ailesi: Tornacı, rahmetli Kenan Usta’dan olma, evi çekip çeviren rahmetli annesi, “işletme uzmanı” Ayşe Hanım’dan doğma. Dört kardeşin en büyüğü…

Bu kahpe dünyadaki görevi: Aile şirketini kardeşleri, akrabaları ve personeli ile birlikte onurlu ve topluma yararlı olacak şekilde yönetmek.

Öbür tarafa hazırlıkları: Gençlerimizin daha çok spor yapmasına ve onların sportmen bireyler olarak hayata hazırlanmalarına katkı koymak.

Hayali: Süper Lig’de, tamamı Altınordu öz kaynağından yetişmiş gençlerden kurulu, toplumumuza örnek bir futbol kulübü ve takımı yaratmak.

Seyit Mehmet Özkan yönetimindeki Altınordu Futbol Kulübü, misyonunu “İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu” yetiştirmek olarak özetlemiş.

Altınordu FSG’nin açılımı da “Altınordu Futbol Sosyal Girişimi” zaten…

Özkan, kulübün internet sitesinde yer alan son açıklamasında, Altınordu olarak işlerinin bu ülkenin çocuklarından “gerçek profesyonel” futbolcular yetiştirmek olduğunu ilan etti.

Özkan’ın Altınordu adına olmazsa olmazları satırbaşlarıyla şöyle:

Ben değil biz…

Şampiyonlar Ligi’nde bile oynasak, yabancı uyruklu oynatmayacağız…

2017-2018 sezonundan itibaren profesyonel dış transfer yapmayacağız…

A takım teknik kadromuz, hiçbir zaman kendi iç bünyemiz dışından olmayacak…

Futbolun dışında başka hiçbir spor dalı ile uğraşmayacağız…

***

Evet; Altınordu Türkiye’de bugüne kadar yapılmayanı, yani zor yolu seçti. Tamamen alt yapıya dayalı bir profesyonel futbol düzeni kurdu.

Altınordu’nun başarılı olması demek, Türk futbolunun başarması demek aslında.

Bu nedenle yakinen takip etmeye devam edeceğiz bu örnek kulübü diyorum ve sizleri Altınordu’nun futbolcu fabrikalarından fotoğraflarla baş başa bırakıyorum…