İskender Baydar
19 Temmuz 2014

ARTILAR VE EKSİLER

Galatasaray çok uzun zamandır bu kadar pozitif bir sezon öncesi dönem geçirmiyordu.

Mancini’nin gidişinin ardından hayli fırtınalı geçen; isimlerin ekollere karıştığı bir haber dalgasının ardından kısa zamanda yeni hocanın belirlenmiş olması artı puan.

Cesare Pandelli’nin, Dünya Kupası’ndan elenen bir takımın hocası olarak “Tatil yapacağım” gibi bahaneler üretmeden hemen işbaşı yapması olumlu.

Gelir gelmez kamp tarihini değiştirmesi, önce Florya’yı ve ekibi tanıması, hatta daha gelmeden neredeyse herkesin ismini, geçmişini öğrenmesi, gelir gelmez Türkçe derslerine başlaması daha da olumlu.

Kamp yerinin seçimi iyi…

Futbolcuların havası, arkadaşlık ortamı gayet güzel…

GS TV’nin sık sık kampa bağlanması, futbolcularla özel röportajlar gerçekleştirmesi, medyayı ve taraftarı bilgisiz bırakmaması stratejik açıdan çok doğru ve önemli. Bu alanda Ali Kırca yönetimindeki genç ekibin çabalarının en azından sezon başı itibariyle sahaya yansımış olduğu görünüyor.

Aydın’ın ve Bruma’nın, bir hayli ciddi sakatlıkları rekor olarak adlandırılan bir sürede atlatması ve bunda sınıf arkadaşım olmasından gurur duyduğum Operatör Doktor Yener İnce yönetimindeki sağlık ekibinin performansı takdire şayan.

Bu sezon önemli işlere imza atmasını beklediğim Olcan Adın transferinin kampa yetişmesi de, uzun bir aradan sonra Galatasaray’ın iyi bir yedek kaleciye kavuşması da umut verici…

Galatasaray’ın bazı kritik mevkiler için halen önemli transferlere ihtiyaç olduğunu söylemeden de geçmeyelim.

Bu tabloda Başkan Ünal Aysal’ın ipleri ele almış olmasının payı var elbette. Ama yönetim içi uyumun yakalanamamış olması gelecek adına hâlâ endişe verici.

Tüm iyi adımlara rağmen üretilen çözümlerin kısa süreli olması, kulübün uzun vadeli bir planı ve vizyonu bulunup bulunmadığı konusundaki belirsizlikler ciddi soru işaretleri.

Sezon öncesi manzaraya bakarak, dördüncü yıldıza giden yolda Galatasaray’ın yumuşak karnının yine yönetimin performansı ve mali konular olacağını söyleyebiliriz.

Ancak bu sorunların çözümsüz olmadığını bilmek; biraz ortak akıl, biraz çaba ile doğru yolun bulunabileceği ihtimalinin güçlü olduğunu görmek Galatasaraylıların içini rahatlatıyor.

Yapılması gereken tek şey tüm yetkililerin egolarını biraz törpülemesi…

Galatasaray’a çalışmak yerine, Galatasaray için çalışmayı seçmesi…

Gerisi kendiliğinden gelecektir.