ASIL ŞOK YAKINDA

VOLKAN YILMAZ YAZDI

Bildiğiniz üzere Galatasaray, Finansal Fair Play (FFP) kriterlerinin sağlanması yönünde UEFA Finansal Kontrol Kurulu ile yapılan uzlaşmayı 16 Mayıs 2014 günü KAP tan duyurdu.

Her ne kadar değerli spor medyamız bu uzlaşmayı “Galatasaray’a şok 200.000 Euro ceza” olarak yazsa da aynı hususta UEFA’nın Manchester City ve Paris Saint Germain kulüplerinin her birine 60 milyon Euro para cezası vermiş olması ve kadro kısıtlamasına gitmesi aslında gerçek tablonun ne derece ciddi olduğunu daha net ortaya koyuyor.

Finansal Fair Play Galatasaray

Olayı sadece bir ceza boyutunda görmemek en doğrusu olacak. İşin aslı fiiliyatta bu bir ceza da değil. Kazanılacak primden bir kesinti yapılacak. Yani kasadan bir para ödenmesi söz konusu değil.

Ancak öte yandan mali disiplinin sağlanmasına yönelik bir zorunluluk ve taahhütler zincirini daha da önemli hale getiriyor. Bunlardan birincisi yukarıda bahsedilen “break-even” göstergesi.

Buna göre kulüp önümüzdeki yılın rakamlarıyla birlikte 2015 Mayıs sonu itibariyle toplam 30 milyon Euro zararı geçmeyecek.

İkincisi ise çalışanlara sağlanacak faydalar, yani futbolcu ve teknik ekibe ödenecek ücretler toplamı önümüzdeki iki dönemde artmayacak. Bu taahhütler, altı aylık dönemler aralığında, ilerleme raporu olarak Finansal Kontrol Kurulu’na ayrıca sunulacak.

Uzlaşmanın kulübümüze sağladığı en önemli fayda önümüzdeki iki yıllık dönemde Şampiyonlar Ligi’ne katılım yolunun açılmış olması.

Bu çok önemli bir kazanım.

Bu sezon Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılacak Galatasaray ile UEFA Avrupa Ligi için ön eleme oynayacak Trabzonspor dışında kalan Beşiktaş, Sivasspor ve Eskişehirspor’un FFP kriterlerinden henüz geçmemiş olması ise ayrı bir nokta. Çünkü bu takımların esas incelemesi 2014-15 sezonu sonrasında yapılacak.

Kulüplerimizin mali açıdan yetersiz olduğu bir noktada; sonraki sezonlarda Avrupa’ya katılım açısından aynı zorlu yolu Beşiktaş ve Fenerbahçe başta olmak üzere diğer kulüplerin de çekeceğini söylemek bu açıdan yanlış olmaz.

Finansal Fair Play Galatasaray2

Bu arada kamuoyundaki bir yanlış algıyı da düzeltmek faydalı olacak.

Neden üç büyük takım içinde sadece Galatasaray böyle bir uzlaşmaya gitti?

Neden diğer İstanbul kulüpleri bu incelemeden geçmedi?

UEFA Finansal Kontrol Kurulu (FKK), 2013 yılının sonundan itibaren 237 kulübü, oluşturulan FFP kriterleri ışığında bir elemeye tutmaya başlamıştı.

İncelemeye alınan kulüpler ise 2013-14 sezonunda Avrupa’ da UEFA’nın düzenlediği turnuvalara katılan tüm takımlar idi.

Beşiktaş ve Fenerbahçe 2013-14 futbol sezonuna aldıkları şike cezası sebebiyle katılamadıkları için, incelenen kulüpler arasında olmadılar.

Yani FFP incelemesine tabi tutulan kulüpler sonraki sezona katılım sağlayanlar değil, bir önceki sezona katılım sağlayanlar içinden seçilmekte.

Nitekim Galatasaray ile birlikte UEFA nezdinde anlaşmaya imza atan kulüpler içinde bu sezon Avrupa vizesi alamamış; ancak geçtiğimiz sezonda turnuvalara katılan Bursaspor da bulunuyor.

Detaylı bilgi için: http://www.uefa.org/protecting-the-game/club-licensing-and-financial-fair-play/news/newsid=2106909.html

Mayıs ayı içinde öncelikle banka borçlarının kısa vadeden uzun vadeye yayılması, sonrasında pek parlak olmayan mali durum sebebiyle ortaya çıkan Şampiyonlar Ligi’ne katılamama ihtimalinin uzlaşmayla sona erdirilmesi (2016-2017 sezonuna kadar) Kulübün Finans Departmanı’nın gerçekleştirdiği olumlu hamleler.

Peki ya 2016-2017 sezonu sonrası ne olacak?

O da bir sonraki yazının konusu olsun.

Sarı Kırmızı sevgilerle…

***

Volkan Yılmaz’ı Twitter’da takip etmek için: https://twitter.com/Baltali_Ilah_05