İskender Baydar
28 Aralık 2018

GERÇEKLERİ KONUŞALIM

Türkiye U17 Milli Takımı’nın yarı finale kadar yükseldiği ve finali kıl payı kaçırdığı Hırvatistan’daki 2017 U17 Avrupa Şampiyonası’nı ne yazık ki çoğumuz doğru dürüst izlemedik.

Çünkü hepimiz bir takımın taraftarıyız ama çoğumuz gerçek anlamda bir futbolsever değiliz.

Oysa Avrupa futbolunun gelecekteki yıldızları bu şampiyonada boy gösterdi.

Hepsi de o günden bu yana büyük kulüplerin scout ekipleri tarafından yakından takip ediliyor.

Ozan Kabak bu isimlerden sadece biriydi.

Türkiye’nin o gün finali kaçıran kadrosunda sahaya çıkan ilk 11’in 6’sı Galatasaray altyapısındandı.

Ve çoğu “Efsane jenerasyon” olarak adlandırılan Galatasaray’ın 2000 kuşağının üyeleriydi.

***

Ozan Kabak’ın çıkış maddesi ve yurt dışına transfer olup olmayacağıyla ilgili yazımı hazırlarken, söz konusu oyuncuların Galatasaray ile profesyonel sözleşme imzaladıkları Haziran 2017’ye ait bir habere rastladım.

Fanatik Gazetesi muhabiri sevgili @yakupcinar tarafından kaleme alınmış dört dörtlük bir haberdi… Ve bakın o haberde Galatasaray ile profesyonel sözleşme imzalayan 7 aslan nasıl anlatılıyordu:

RAMAZAN EMİRHAN CİVELEK

5 Ocak 2000 Zonguldak devrek doğumlu. 17 yaşındaki futbolcu sağ bekte görev yapıyor. Galatasaray’ın o meşhur 2000 doğumlu takımından. Sarı-kırmızılı takımın A takımı kazandırmayı düşündüğü futbolcuların başında geliyor. 33 kez milli formayı giydi. U17 Avrupa Şampiyonası eleme, elit ve gruptaki tüm maçlarda 90 dakika forma giydi. U17 Avrupa Şampiyonası kadrosundaydı.

OZAN MUHAMMED KABAK

25 Mart 2000 Ankara-Çankaya doğumlu… 17 Yaşındaki futbolcu sol stoper bölgesinde forma giyiyor. Aynı zamanda sol bekte oynayabiliyor. Şimdi A takıma koysan sırıtmayacak yeteneğe sahip genç futbolcu Galatasaray ve A Milli Takım’ın gelecekteki en büyük umutlarından biri olarak gösteriliyor. Bugüne kadar 37 kez çeşitli kategorilerde Milli Takım forması giydi ve 7 gol attı. Avrupa Şampiyonası’ndaki tüm maçlarda 90 dakika oynadı.

RECEP GÜL

5 Kasım 2000 İstanbul Küçükçekmece doğumlu. 2011’yılında Galatasaray alt yapısına seçildi. 2000 jenerasyonuna sonradan kazandırılan bir başka isim. Sağ kanat oynamasına rağmen forvet kadar gol atıyor. 29 kez milli olan Recep Gül’ün kariyerinde 55 golü bulunuyor. Galatasaray’da forma giyse çok rahat Sinan Gümüş etkisi yaratır. U17 Avrupa Şampiyonası kadrosundaydı.

ABDUSSAMED KARNUÇU

4 Şubat 2000 Sivas doğumlu. 17 yaşındaki futbolcu orta sahada forma giyiyor. Savunma yönü ağır basan Abdussamed Galatasaray’ın meşhur 2000 jenerasyonuna sonradan kazandırılan ama hiç sırıtmayan isimlerinden biri. U17 Avrupa Şampiyonası’nda İspanya maçında cezalı olduğu için forma giyememişti. Kazandığımız Hırvatistan ve İtalya maçlarında forma giydi. Hırsı, azmi ve fiziki yapısıyla dikkati çekiyor. 27 kez milli oldu. U17 Avrupa Şampiyonası kadrosundaydı.

ATALAY BABACAN

28 Haziran 2000 Denizli doğumlu. 2013 yılında Denizlispor’dan Galatasaray’a transfer edildi. 37 kez milli oldu ve kariyerinde 72 golü bulunuyor. 10 numara pozisyonunda oynayan 16 yaşındaki futbolcu sol ayağını muhteşem kullanıyor. U17 Avrupa Şampiyonası grup aşamasında 6 maçta 4 gol attı. Son oynanan İtalya maçında ise Milli Takım’a galibiyeti getiren isim oldu. Galatasaray 2000 yaş grubunun en flaş ikinci ismi…

YUNUS AKGÜN

7 Temmuz 2000 İstanbul Küçükçekmece doğumlu… 2011 yılında Galatasaray alt yapısına seçildi. “Sanki sekiz gözü var ve sahanın her yerini rahatlıkla görebiliyor.” Ekşi sözlükte yazılan bu yorum kendisini çok iyi anlatıyor. 16 yaşındaki forvet bugüne kadar 24 kez milli formayı giydi. “Galatasaray alt yapısında makina gibi gol atıyor” dersek yanlış olmaz. Kariyerinde 72 golü bulunuyor. Galatasaray 2000 yaş grubunun en flaş ismi diyebiliriz.

MELİH GÖKÇİMEN

2012 Yılında amatör transfer olarak Galatasaray’a geldi. Sol açık pozisyonundan sol beke evrildi… U17 Avrupa Şampiyonası öncesi yaşadığı sakatlık nedeniyle kadroya alınmadı. Atalay ve Ozan Kabak’tan sonra en potansiyelli oyuncu olarak gösteriliyor. Günümüz standart bekleri dışında tekniği ve şutları ile dikkat çeken bir isim.

***

Şurası bir gerçek ki biz üstte itişip kakışmaktan alt yapılara pek bakamıyoruz.

Ne yönetenler ne de yazanlar oralara vakit ayırmıyor.

Yine Ozan Kabak yazısı üzerine, Galatasaray Lisesi’nden dostum Alpay Dedeoğlu Facebook’tan mesaj atarak hem yazıdaki bazı eksiklikler için beni uyardı hem de UEFA’nın 2017 U17 Avrupa Şampiyonası’ndan sonra UEFA’nın sitesinde yayınlanan ve aralarında Ozan’ın da yer aldığı izlenmesi gereken 10 genç futbolcu listesinin linkini paylaştı: https://www.uefa.com/under17/news/newsid=2471856.html?fbclid=IwAR2FY4r91Sk0pqlr9E5Yd0tbAEBmgoVOH2azEHTdfvN0wnHU2fmFeFMv0XM#ten+watch+from+u17+euro+croatia

Kaçımız sıradan bir transfer haberi kadar ilgi gösterdik bu habere.

Cevap vereyim: Hiçbirimiz…

Üzerinde doğru dürüst konuşmadık bile…

***

Altyapıdan çıkıp kulübüne para kazandıranlara ve sürecin doğru yönetilmesine dair de bir örnek vereyim:

Çağlar Söyüncü, 2,6 milyon Euro’ya Altınordu’dan Freiburg’a transfer oldu.

Üstelik Çağlar henüz Süper Lig oyuncusu bile değildi.

Ozan Kabak gibi Şampiyonlar Ligi’nde forma giymesi zaten imkânsızdı.

Buna rağmen, Altınordu ile Freiburg arasında yapılan anlaşmaya göre bazı kaynaklara göre yüzde 25, bazılarına göre de yüzde 30 ikinci satıştan pay maddesi yazıldı.

Çağlar, Bundesliga’daki iki sezonluk deneyiminin ardından 22 milyon Euro’ya Premier League ekibi Leicester City’ye transfer olunca, Altınordu toplamda kasasına 8 milyon Euro gibi önemli bir meblağ koymuş oldu.

Arkasında önemli bir planlama ve titiz bir çalışma bulunan Altınordu’nun başarısını asla küçümsemiyorum ancak büyük kulüplerimiz bunu başaramıyorsa o kulüplerin doğru yönetilmediğini düşünüyorum.

Nokta…