İskender Baydar
7 Ocak 2018

HAYALET GEMİ

Galatasaray’da projeden söz edildiğinde bir değil bin kere düşünmek gerektiğini anlatan trajikomik bir örnek paylaşacağım bugün sizlerle…

Geçmişte çokça örnek var, biliyorum… Mesela 10 milyon dolara maketi yapılıp bir türlü gerçeği yapılamayan Mecidiyeköy’deki Yeni Ali Sami Yen Stadyumu var… Temeli atılıp su basmanı seviyesinde terk edilen Riva villaları var… Almanya’dan satın alınacak kulüpler, Afrika’da oluşturulacak pilot takımlar falan; kısacası ne ararsanız bolca var…

Gelecekte de yeni örnekleri olabilir mi şimdilik kestiremiyorum… Ama geçmiş gözümü korkutmaya yetiyor da artıyor bile…

BÖYLESİNİ HİÇ DUYMADINIZ!

Benim anlatacağım proje, maliyetiyle olmasa da öyküsüyle hepsinden çok ama çok daha ilgi çekici…

Kulüp tarafından satın alınan bir hayalet gemiden bahsedeceğim!!!

Önce, 8 Ağustos 2013 Perşembe günü, Akşam Gazetesi’nde tam sayfa olarak yayınlanan haberi bire bir alıntıladım, hep beraber bir göz atalım…

Sakın haberi sonuna kadar okumadan sayfadan ayrılmayın, asıl hikâye ondan sonra başlıyor çünkü…

İŞTE O HABER!!!

GALATASARAY’A YÜZEN SARAY

“Galatasaray, denizden de transfer atağına kalktı! Sarı-Kırmızılı takım rakiplerini kıskandıracak bir projeye imza atarak deniz üzerinde bir sosyal tesis kurma hazırlıklarına başladı. Takımın, yakın mesafelerdeki maçlara deniz yoluyla gitmesini sağlayacak ve dünya çapında bir ilk olma özelliği taşıyan ‘Yüzen Saray’ projesinin tüm detaylarına AKŞAM ulaştı.

GEMİNİN İÇİNDE YOK YOK

Tarihi projenin öyküsü şöyle: Birçok dünya starının mavi yolculuğunda kaptanlık yapan Can Karagöz, 6 ay önce Galatasaray yönetimine çılgın bir gemi projesi sundu. İçerisinde 4 suit oda, 500 kişilik açık, 500 kişilik kapalı restoran, toplantı ve sergi salonu, caz bar, GSStore, kuaför, kuyumcu, fotoğrafçı, sinema salonları ve ofislerin yer aldığı ‘Yüzen Saray’ projesi başkan Ünal Aysal ile yöneticilerin büyük beğenisini kazandı. Lüks yatıyla sık sık deniz seyahatlerine çıkan Başkan Ünal Aysal ile yönetim kurulu, projenin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

ALTI AY SONRA TAMAMLANACAK

Bunun için de hemen harekete geçildi. İstanbul şehir deniz hatlarında yıllarca çalışan 70 metrelik 4 katlı Şehit Karaoğlanoğlu gemisi satın alındıktan sonra baştan aşağı yenilenmek için Haliç tersanesine gönderildi. Geminin yeni adı ‘Yüzen Saray’ olacak. Sarı-Kırmızılı takıma 6 milyon TL’ye mal olacak gemi 6 ay içinde tamamlanacak.

AKTÖR JIM CARREY AÇACAK

Tamamen Sarı-Kırmızı renklere boyanıp bayraklarla süslenecek gemi Galatasaray’ın kalesi olarak bilinen Kuruçeşme’de demirleyecek. Daha önemli olay ise ‘Yüzen Saray’ın açılışı için planlanan tören. Görkemli açılışa dünyaca ünlü komedyen ve sinema sanatçısı Jim Carrey katılacak. Fikret Özçelik’in mimarı olduğu geminin kaptanlığını Can Karagöz ile pop şarkıcısı Bora Gencer üstlenecek. Proje Galatasaraylılar tarafından gururla hizmete sunulacak ve dünyada örnek olacak.

BOĞAZ’DA TURLAR ATILACAK

Galatasaray, yeni sarayı ile çok önemli işlere de imza atacak. Aslan, ‘Yüzen Saray’ ile Bursaspor deplasmanına gidecek. Yalova veya Bandırma’ya bu gemiyle hareket edecek olan Aslan, yine olası Kocaeli ve Çanakkale deplasmanlarında da gemiyi kullanacak. Yüzen Saray ile şampiyonluk kupaları ve başarılar Boğaz’da kutlanacak.”

HABER MÜTHİŞ AMA!!!

Evet, haber gerçekten etkileyici ama tek bir sorun var; gemi ortada yok…

Nasıl mı?

Söz konusu tarihte, üstteki haberde ismi geçenler yönetimi böyle bir yatırıma ikna ediyor. Kulüp kasasından yaklaşık 250 bin TL proje için kendilerine veriliyor ve hurdaya çıkacak gemi Şehir Hatları İşletmesi’nden satın alınıyor.

Sonra…

Maalesef sonrası yok.

Çünkü gemi yok.

Alınan para tadilat için yeterli olmuyor.

Müthiş projenin sahipleri defalarca kulüpten ekstra ödenek istiyor, verilmiyor.

Hatta kulüp bazı isimlere dava açıp parayı tahsil etmek için hukuki süreç başlatıyor.

Son olarak geminin Poyrazköy Limanı’na çekildiği söyleniyordu, bugün gitmişken limana indim.

Söküm halinde bir gemi vardı.

Çalışan işçilerin başında duran görevliye “Galatasaray’ın gemisi mi” diye sordum, “Yok abi, bir şirketin” dedi.

Zaten geminin adı da Şehit Karaoğlanoğlu değil Kaptan Gündüz Aybay’dı.

Özetle Galatasaray’ın ‘hayalet gemisi’ ortalarda yoktu.

Hâlâ Haliç’te mi bilemiyorum.

Bilen birileri de yok zaten.

Ne diyeyim; en iyisi bir zamanlar Kalipso Kralı rahmetli Metin Ersoy, daha sonra da Yaşar tarafından söylenen o ünlü şarkıdan bir bölümle yazıyı bitireyim:

Hayat zalim yolları pürüz,

Bir damla güneş sonra hep güz,

Mutlu olmak dünyada en büyük varlık,

Vakit yok gemi kalkıyor artık…

Bu gemide ah ben de olsaydım,

Açık denizlere yol alsaydım,

Vız gelirdi her şey inan bana,

Yeter ki ben sana varsaydım…