2016-2017’YE DİKKAT

VOLKAN YILMAZ YAZDI

Bir önceki yazıda ( O yazı burada: http://www.iskenderbaydar.com/finansal-fairplay/ ) kaldığımız yerden devam edelim:

Finansal Fair Play (FFP) tarafında UEFA’nın Finansal Kontrol Kurulu (FKK) ile uzlaşmadan sonra Galatasaray 2015-16 sezonu dahil önümüzdeki iki sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılım vizesini aldı.

Peki ya sonrası?

Galatasaray neyin sözünü vermişti hatırlayalım:

Mayıs 2015 sezonu sonu rakamları itibariyle UEFA FFP kriterlerine tam uyumu sağlanacak. Yani 2012-13/2013-14/2014-15 sezonları toplamında, maksimum 45 milyon Euro zarar yapabilecek.

Maksimum 30 milyon Euro zarar taahhüdü ise, 2016-17 sezonunda Avrupa kupalarına katılım için gereken olmazsa olmaz şart.

Aşağıdaki tablo mevcut durumu anlatıyor:

Finansal Fair Play Galatasaray2

2012 ve 2013 yılı rakamları 2014-15 sezonuna katılım için dikkate alınan rakamları gösteriyor.

2014-15 sezonu için önceki iki sezona bakılırken 2015-16 sezonu için üç sezonun toplamına bakılıyor.

Mayıs 2014 sonunda yaklaşık zararın 54 milyon Euro olmasını bekliyoruz. Bu dönemde yaklaşık 150 milyon TL  ile 200 milyon TL arasında bir zarar toplamı bekleniyor. Bu rakam kombine bedellerinin bir kısmının tahsil edilmesine göre değişecektir…

Görüldüğü üzere 2015-16 sezonuna katılım için maksimum zarar izni 45 milyon Euro iken kulüpte zarar toplamı 110 milyon Euro’yu bulmuş durumda.

Anlatmak istediğimiz nokta da tam bu işte. UEFA ile yürütülen uzlaşmanın sadece önümüzdeki sezonu değil bir sonraki sezon olan 2015-16’yı da kapsaması bu yüzden çok önemli. Bu noktada Finans Departmanı’nda emeği geçenlere teşekkürlerimizi iletmiş olalım.

Ancak UEFA Galatasaray’a önümüzdeki iki yıl için katılım izni verirken, çok daha büyük bir ödev veriyor aynı zamanda.

Tabloya baktığınızda 2016-17 sezonuna katılım için zararın maksimum 30 milyon Euro ile sınırlandığını göreceksiniz.

Mor renkli kolonda göreceğiniz üzere iki yıl için zarar toplamı yaklaşık 95 milyon Euro iken, 2014-15 sezonu sonunda elde edilmesi gereken kâr rakamı tam 65 milyon Euro.

Bu da demek oluyor ki kulüp faaliyetlerinden 54 milyon Euro zarar ediyorken öncelikle bu zararı kapatıp “sıfır” noktasına gelecek ve üstüne de 65 milyon Euro kâr elde edecek.

Yani bu da demek oluyor ki kulüp Mayıs 2014 sonunda faaliyetinde neler aksayıp 54 milyon Euro zarara neden oluyorsa, öncelikle bunu ortadan kaldırmalı,  sonra da kâra geçmeli.

Biliyorum çok zor gibi görünüyor. Hatta imkânsıza yakın…

Ama hemen durun pes etmeyin. Birkaç iyi haberim var.

Öncelikle stat gelirleri artık kulüpte değil Sportif AŞ’de. Şirket sermaye artışında yapılan protokol ile koltuk ve loca gelirleri hatırlarsınız Sportif AŞ’ye devredilmişti.

Dolayısıyla bu operasyonun sermaye artışı sonrasında bir yararını da burada görüyor olacağız.

Galatasaray’ da yıllık stat geliri yaklaşık 35 milyon Euro civarında. Dolayısıyla gereken 65 milyon Euro’nun aşağı yukarı 35 milyon’u  buradan gelecek. Ancak geriye kalan 30 milyon Euro’nun kâr olarak yaratılması için kalan süre bir yıldan daha az.

Sportif AŞ’nin yıllık gelir tutarı bugünün rakamlarıyla 400 milyon TL’yi bulmuş durumda. 2014 sonunda gelirler hanesine stat gelirlerinin yazılmasıyla birlikte gelir toplamının 500 milyon TL’ye ulaşması  çok da zor olmayacak.

Mevcut durumda satışların maliyetleri ve diğer giderler toplamı da yaklaşık 400 milyon TL’yi buluyor. Giderlerin yüzde 10 azaltılmasıyla ortaya 140 milyon TL’yi bulan faaliyet kârı çıkacak. Finansman giderlerinde de yeniden yapılandırması ile sağlanacak yüzde 20’lik azalma sonrasında 50-100 milyon TL arasında bir net bir kâr hayal değil.

Rakamlarda oynama olabilir; çok iyi bir performans sonrasında da toplamda 65 milyon Euro kâr elde edilemeyebilir. Ancak UEFA’nın FFP ile ilgili amacı olan mali gider disiplini sağlanır. UEFA’nın tam olarak istediği de budur.

Dolayısıyla, FFP konusunda şahsi görüşüm; eğer 2016-17 sonrası için mali disiplinin sağlandığı ve zararın sıfırlandığı UEFA’ya gösterilir ise sonraki dönemlerde de Galatasaray’a Avrupa vizesinin verileceği yönündedir.

Sonuç olarak ortaya bir vizyon konulmuş durumda. Bu vizyon 13 Mayıs 2014 günü Faruk Işık’ın kamuoyuna yaptığı sunumda belirtildi:

Galatasaray’ın küresel rekabetçi bir kulüp haline gelmesi.

Finansal Fair Play Galatasaray3

Bunun birinci aşaması sportif ve idari açıdan operasyonel güçlendirme; ikinci aşama yerel ve uluslararası marka konumlandırması; üçüncü aşama gelirlerin arttırılması; sonuncu aşama ise gider optimizasyonu.

Bu aşamaların hepsi aynı anda da yapılabilecek durumda. Bu noktada konsantrasyon ve destek çok önemli.

Çünkü Türkiye’de bu hedefe ulaşabilecek tek bir kulüp varsa o da GALATASARAY’dır.

Tek bildiğim bu…

Sarı Kırmızı sevgilerle.

Not: 13 Mayıs 2014 günü Genel Koordinatör Faruk Işık tarafından yapılan sunuma bu linkten ulaşabilirsiniz: http://cdn.galatasaray.org/files/kulup/sunum13052014.pdf

***

Volkan Yılmaz’ı Twitter’da takip etmek için: https://twitter.com/Baltali_Ilah_05