İskender Baydar
4 Haziran 2014

BU BAŞARI ONLARIN

Futbol dünyasındaki yıldızlar öylesine havalı, öylesine cilalı ki, başka şubelerde kendiliğinden parlayanlar gölgede kalıyor çoğu zaman.

Sadece başarılı olurlarsa, o da çok ama çok başarılı olurlarsa hatırlanıyor isimleri… Sadece o günlerde manşetleri süslüyor resimleri… Ve ardından ilgi de, övgü de bıçak gibi kesiliyor…

Ta bir sonraki büyük başarılarına kadar unutuluyorlar.

Oysa onlar bir gün değil, bir sezon mücadele ediyorlar… Hatta geçmişlerine baktığınızda göreceğiniz gibi, hayatın her aşamasında mücadele ederek geliyorlar.

Kimlerden mi söz ediyorum; tabii ki bu sezon bizlere unutulmaz zaferler yaşatan iki isimden; Sarayın Sultanları’nın koçu Ekrem Memnun ile Engelsiz Aslanlar’ın her şeyi Sedat İncesu’dan…

Galatasaray Spor Kulübü bu iki isme bir şubeyi emanet etti dersek hata yapmış oluruz. Çünkü Galatasaray Kadın Basketbol Takımı ile Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı adeta bu iki ismin üzerine inşa edildi.

Ekrem Memnun, şu son muhteşem sezonun mimarı değil sadece; aynı zamanda 1996-1997, 1997-1998 1999-2000 Lig, 1996, 1997, 1998 Cumhurbaşkanlığı,  1997 ve 1998 Türkiye Kupası’nın sahibi. 1998-1999’da Euroleague’de Final Four heyecanı yaşattı camiaya…

Son iki Türkiye Kupası, ezeli rakibini elinden bileğinin hakkıyla aldığı 2013-2014 Euroleague ve Türkiye Ligi şampiyonlukları ile kariyerini taçlandırdı resmen.

Çalışkanlığının, basketbol bilgisinin, inancının, mütevazı yapısının başarılarda payı var elbette. Ama işin sırrı, Euroleague Yarı Finali’nde, Galatasaray’dan kat be kat pahalı bir takım olan Ekaterinburg maçı kazanıldıktan sonra, Işıl Alben’in uzatılan mikrofona söylediği cümlenin hemen başında gizli: “Ekrem Abi olmasaydı bu başarıları yakalayamazdık.”

Evet; Ekrem Abi olmasaydı olmazdı… Çünkü başarı sadece parayla olsa Euroleague’i Ekaterinburg, Türkiye Ligi’ni de Fenerbahçe alırdı.

Ve Sedat İncesu

Engelsiz Aslanlar’ın her şeyi o…

Malzemecisi, şoförü, masörü, hocası, abisi, babası…

Adamlığın, inanmışlığın, adanmışlığın kanlı canlı anıtı İncesu.

Engellilerin yok sayıldığı bir ülkede bir destana imza atıyor sporcularıyla yıllardır. Hem de bunu hem Türkiye’de, hem dünyanın her yerinde yapmayı başarıyor.

Çoğu namağlup olmak üzere üst üste 8 Süper Lig Şampiyonluğu kazandı onunla Engelsiz Aslanlar… Yine çoğu namağlup unvanıyla 5 kez Şampiyonlar Ligi Şampiyonu, 4 kez Kıtalararası Şampiyon oldular.

Taraftar İncesu’yu sadece başarılı olduğu için sevmiyor. Deniz otobüsünde selam verdiği, metrobüste sohbet ettiği ve Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde tek kaybettiği finalden sonra tribünlere gidip, “Kusura bakmayın çocuklar, bu sefer olmadı” diyebilecek kadar alçakgönüllü olduğu için seviyor.

İnanın, her iki koç da Sarı Kırmızılı camianın sevgisini fazlasıyla hak ediyor…

Bizim onları hak ettiğimizden daha çok hatta.