İskender Baydar
13 Nisan 2015

ŞİKE DEYİNCE AKLA

‘MİNİ COOPER’IN PARASINI VER İLHAN’

Tarih 20 Ekim 2012…

O tarihte Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan bir haberi aynen yayınlıyorum, tabii ki yazım hatalarını düzelterek:)

Şunu da özellikle belirtmem lazım; habere konu olan İlhan Ekşioğlu da, Selim Kosif de farklı dönemlerde Fenerbahçe yöneticiliği yaptı…

Buyurun, tekzip edilmeyen o habere:

Şike haberi1

“Sivasspor kalecisi Korcan’ın tutuklanmasına yol açan Mini Cooper’ı satan Selim Kosif, Abdullah Başak’ın veremediği 30 bin Euro’yu üstlenen İlhan Ekşioğlu’nu ödeme yapmadığı gerekçesiyle mahkemeye veriyor.

Kosif’in delili şike davasındaki tapeler!

Şike soruşturmasında adı geçen o meşhur arabayı hatırlıyorsunuzdur.

Sivas kalecisi Korcan Çelikay’a şike amaçlı verildiği söylenen ancak Abdullah Başak’ın kız kardeşine aldığını söylediği Mini Cooper da davanın önemli delillerinden sayılmış, mahkemenin aldığı kararda önemli rol oynamıştı.

İşte o araba şimdi ikinci bir davaya konu oluyor.

Söz konusu Mini Cooper’in senetleri ödenmediği için Kosifler Oto, Fenerbahçe yöneticisi İlhan Ekşioğlu’na dava açıyor.

Gelin şimdi bu ilginç olayı baştan anlatalım.

ŞİKE DAVASI BAŞLADI, ÖDEME BİTTİ

Selim Kosif… Kosifler Oto’nun ortaklarından ve Fenerbahçe camiasının sevilen isimlerinden…

Şike davasındaki gerekçeli kararda önemli delil sayılan Mini Cooper marka aracı satan isim.

Hikâyeyi Selim Kosif’in ağzından dinleyelim:

– Beni bir gün İlhan Ekşioğlu aradı. Abdullah Başak’ın Mini Cooper marka istediğini söyledi ve arabanın fiyatını sordu. 39 bin 500 Euro olduğunu söyledim. Bunun üzerine bana Başak’ın elinde 9 bin 500 Euro olduğunu bunu bana getireceğini söyledi. Geriye kalan 30 bin Euro’yu kendisinin ödeyeceğini ifade etti. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında 10’ar bin Euro ödeyerek borcunu kapatacağını söyledi. Haziran ayında 10 bin Euro’yu ödedi. Daha sonra şike operasyonu gerçekleşti ve ödeme yapılmadı.

‘BEN PARAYI ÖDEMEYECEĞİM’ DEMİŞ

Ben İlhan Ekişoğlu’nu Metris’te ziyaret ettim. Bu ziyaretlerde bu para konusunu da hiç açmadım. Daha sonra İlhan Ekşioğlu, tahliye oldu. Ben parayı istediğimde ödemeyeceğini söylemiş. Bunun gerekçesi olarak da, ‘Tahliye olduktan sonra onu ziyarete gitmememi’ göstermiş. Ağabeyine durumu açtım, ‘Bizim kasalarımız ayrı. Ayrıca sana bozulmuş, hiç ziyaretine gitmemişsin’ dedi. İlhan Ekşioğlu’nu arıyorum ama telefonlarıma çıkmıyor. Ayrıca Abdullah Başak’a durumu anlattım ve ‘Git parayı ödemesini söyle’ dedim. ‘Ben ödemeyeceğim, kimden alırsa alsın parayı’ demiş. Ben de bu durumda avukatımla konuştum dava açmaya karar verdim.

O TAPELERİ DELİL DİYE SUNACAĞIM

Selim Kosif’in konuyla ilgili anlattıkları bunlar. Biz de Kosif’e bazı sorular yönelttik:

Arabayı 9 bin 500 Euro peşin paraya satarken, senet yapmadınız mı?

– Yaptık tabii. Ama ben İlhan’ın sözü olmasa bu arabayı verir miyim? Aracı alan şahsı tanımıyorum bile bana İlhan gönderdi. Arabanın parası İlhan’ın sözü… Ben o arabayı Abdullah Başak’a değil, İlhan Ekşioğlu’na verdim. Abdullah’ı tanımıyorum ki, ona bin lira bile vermem. Telefon açtı İlhan Ekşioğlu, ki bu konuşmalar tapelerde de var, ‘Arabanın kalan 30 bin Euro borcunu ben 3 eşit taksitte ödeyeceğim’ dedi.

– Araba kimin üzerine kayıtlı?

– Abdullah Başak’ın ablası Ruken Başak adına kayıtlı.

– Peki parayı nasıl tahsil edeceksiniz?

Muhasebe kayıtlarımız açık. Toplam 19 bin 500 Euro ödenmiş görünüyor. Burası kurumsal bir işyeri… 20 bin Euro’luk senet duruyor.

– Ama senette İlhan Ekşioğlu’nun imzası yok…

– Ekşioğlu’nun telefon konuşmaları ve tapeler var… Mahkeme şike davasında en önemli delil saydı araba konusunu. İlhan’ın konuşmalarını delil diye sunacağım.

– Niye parayı ödemesin ki İlhan Ekşioğlu… Madem söz verdi…

– Bana sorarsanız, Abdullah Başak ile aralarında bir problem oldu. İlhan da, Abdullah’a ders vermek ona çektirmek için bu parayı ödemiyor.

– Sizce niye bir araba alsın ki Abdullah Başak’a, Fenerbahçe Yöneticisi İlhan Ekşioğlu…

– Kıyak yaptı, tribünler kendisi lehine bağırsın diye.

İLHAN ARACI HEDİYE DİYE ALDI

Abdullah Başak, İlhan Ekşioğlu’nun totemidir. İlhan, Abdullah’a ‘Hediye ne alayım sana’ diyor. O da, ‘Saat al’ diyor. Sonra vazgeçti. Araba alındı. O da kız kardeşine hediye etti. Biz varlıklı insanlarız. Allah’a şükür bize iyiliği dokunmuş insanlara yardım ederiz.

BAŞAK O ARABAYA SIĞMAZ

İddianamede adı geçen Mini Cooper marka araba Abdullah Başak’ın ablasına alındı. Zaten söz konusu araç 31 bin Euro’dur. Malumunuz Abdullah Başak ile bu arabayı yan yana getiremezsiniz. Çünkü Abdullah Başak kiloludur.

BİNDİM KAFAM GÖZÜKTÜ

Sayın hakim, bir bana, bir de söz konusu Mini Cooper’a bakın. Bindim kafam gözüktü. Bu arabaya sığmam mümkün değildir.

‘BU ARAÇ MADDİ MENFAAT KANITI’

– İSTANBUL 16. Ağır Ceza Mahkemesi, şike davası kararında ‘Abdullah Başak ve Yusuf Turanlı aracılığıyla yürütülen şike faaliyetleri’ başlığı altında Mini Cooper’a da yer verdi. Kararda, Başak’ın kaleci Korcan Çelikay’ın şike yapması için Aziz Yıldırım’ın örgütüne çalıştığı belirtildi. Araca ilişkin telefon görüşmelerinin yer aldığı kararda, ‘Sanık Abdullah müsabakanın kazanılacağından o kadar emindir ki, hizmetlerinin karşılığı olarak alacağı aracın Mini Cooper mı, yoksa Peugeot 508 mi olacağını değerlendirmektedir. Aracın suçun işlenmesi ile elde edilen maddi menfaat ürünü olması nedeniyle müsaderesine karar vermek gerekmiştir’ denildi.

KİM, NE KADAR CEZA ALMIŞTI?

Korcan Çelikay: Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası.

İlhan Ekşioğlu: Şikeden 3 yıl, 1 ay, 15 gün hapis. 900 bin TL adli para cezası.

Abdullah Başak: Örgüt üyeliğinden 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı ve bu hüküm geri bırakıldı. 4 maçın sonucunu etkilemek için şike ve teşvik primi suçunu işlediği için ise 1 yıl 18 ay hapis ve 83 bin 325 TL para cezası aldı.

İŞTE OTO ALIM-SATIM TAPELERİ:

24.05.2011 Saat: 10.44

A.Başak ve İlhan Ekşioğlu’nun S’yi aradığı görüşme:

– A: Dediğin araba bana o siyah… 39 dedin demi en son.

– S: 39 bin 500 dedim sana. 41 bin normal”

– A: Kendime alıyorum bunu satmak için değil. Burada bir abim var ödemeye yapacak da… Bak sürpriz bir abim. (Telefonu İlhan’a veriyor).

– İ: Bu bir araba alacak senden beğenmiş bir tane. Benim ona sözüm var. Ben halledeceğim. Sana şimdi 10 bin Euro göndereceğim. Her ayın 15’inde elden göndereceğim. Garantin benim. Yalnız bir ricam var. Bunu üçümüzün dışında kimse bilmeyecek.

– S: Yo, sen merak etme. Ona söyle ona.

02.06. 2011 Saat: 12.18

A.Başak’ın, İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme:

– A: Kosiflerdeyim ben de abi. Yine teslim edemiyorlar abi, bir de bana senet imzalatıyorlar.

– İ: İmzala bir şey olmaz. Gelmemiş mi araba daha?

– A: Gelmiş işte biz ayın 15’inde demiştik ya ayın 17’sine 3 tane bana senet yaptılar.

– İ: E yapsınlar ver. İmzala.

KALECİ KORCAN’IN BELGE SAVAŞI

Tutuklanmasında en önemli iddia olarak Mini Cooper marka aracı Abdullah Başak aracılığıyla şike yapmak için alması ortaya atılan Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay, otomobilin kendisine değil, Abdullah Başak’ın kız kardeşi Ruken Başak’a ait olduğuna dair belgeleri göstermişti…”

Haber burada bitti ve bunları ben yazmadım, gazetelerde yayınlandı.

İnanmayanlar için linki de burada:

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/21739620.asp

Bitti mi; tabii ki bitmedi…

İşte bu haberden, dört ay sonra yayınlanan bir başka haber:

O ARABANIN PARASI YATIRILDI

Tarih: 26 Şubat 2013…

Şike haberi2

Şike Davası’nın meşhur arabası Mini Cooper’ın parası nihayet ödendi ve dava kapandı.

Hatırlanacağı gibi, araba 3 Temmuz sürecinin en önemli figürlerinden biri haline gelmişti.

Arabanın İlhan Ekşioğlu tarafından “Şike amaçlı” olarak Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay’a alındığı iddia edilmiş, ama araç Abdullah Başak’ın kız kardeşi Ruken Başak üzerine kayıtlı çıkmıştı.

39 bin 500 Euro değerindeki araba için 9 bin 500 euro peşin ödenmiş, geri kalan 30 bin euronun ise 3 eşik taksitle senet karşılığı ödeneceği ifade edilmişti.

Arabayı satan Kosifler Oto’nun ortaklarından Selim Kosif daha sonra bir açıklama yaparak, arabanın borcunun ödenmediğini ifade etmişti.

Kosif, “Arabayı almak için Abdullah Başak geldi. Ve 9 bin 500 euro peşinat verdi. Daha sonra İlhan Ekşioğlu aradı ve kalan 3 taksiti kendisinin ödeyeceğini söyledi. Ancak ödemedi ve ödemeyeceğini söyledi. Ben arabayı Abdullah Başak’a asla vermezdim onun sözü üzerine verdim” diyerek Ekşioğlu’nun mahkemeye vereceğini söylemişti.

Bu açıklamanın ardından 4 ay geçti.

Kosif dava açmadı. Çünkü Mini Cooper’ın parası ödendi.

Ama İlhan Ekşioğlu tarafından değil, Ekşioğlu Vakfı tarafından. Böylelikle iki taraf arasında uzlaşma tamamlandı ve dava konusu ortadan kalktı.

Bu haberin linki de aha burada:

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/22691249.asp

Kim, kime, neden araba alıyor?

Fenerbahçe’nin iki yöneticisi borç yüzünden neden birbirine giriyor?

Para neden Ekşioğlu Vakfı tarafından ödeniyor?

Millet olarak hafızamız zayıf ama Allahtan Google var, haberler ortada duruyor ve cevaplar bir türlü verilemiyor…

Bir iktidar milletvekili, hem de iktidarın en militan ismi “Fenerbahçe Başbakan sayesinde küme düşmedi, bize borçlusunuz” diyor da, hiç kimse üstünde durmuyor.

Bu sorular cevapsız kaldıkça daha çok provokasyon olur…

Geçmişi unutturmak isteyenler daha çok yalana sarılır.

Ama yaralar sarılamaz…

Hırsıza hırsız, şikeciye şikeci denilmeden sorun çözülemez…